שירות עריכה לשונית לספרים | על-פי כללי האקדמיה ללשון עברית - ליתם
עברית-Hebrew English 

עריכה לשונית

דף הבית >> איך להוציא לאור ספר? >> שירותי כתיבה ועריכת ספרים >> עריכה לשונית

עריכה לשונית לספרים
​"העברית שלנו, החדשה, חצייה מוצק וחצייה חולות נודדים" עמוס עוז  

דוגמה לעמוד טקסט שנעשתה בו עריכה לשונית... 


ליצירת קשר לחצו כאן  או טלפנו:  09-8989198 או 0547650515 

 

להבדיל מעריכת תוכן שעוסקת בתוכנו של כתב היד העריכה הלשונית, כשמה כן היא, עוסקת בענייני הלשון

מטרתה של העריכה הלשונית  היא להוציא את כתב היד מדוייק ונכון  מבחינה לשונית, על פי כללי האקדמיה ללשון עברית. העריכה הלשונית  עוסקת  בכל מה שקשור לתחביר, ולשיפור המשפטים מבחינה תחבירית במידת הצורך, לפיסוק,לתיקון שגיאות כתיב, לניקוד הטקסט במידת הצורך, להאחדת הכתיב בהתאם לבחירת כתיב מלא או חסר לטיפול בחידושים של האקדמיה ללשון עברית, וכמובן להגהות ועוד הגהות.

 

למה חשוב לעשות עריכה לשונית לטקטס שלכם?

על אף כל תהליכי הבקורת וההגהות שהספר עובר עד להוצאתו לאור, קשה להגיע למצב של אפס ליקויים בכמות גדולה מאוד של מילים.  לפיכך,  קורה שמשתרבבת למשפט שגיאת כתיב, מילה לא נכונה, מילת שלילה שנעלמת והופכת את משמעותו של המשפט וכד'.  ולכן רצוי תמיד שעורך לשוני יעבור על כל הטקסטים וימצא את הלקויות.  אם כי תמיד יצוצו עוד כמה שאף אחד לא הצליח לראות.  אלו בוודאי יתוקנו במהדורות הבאות...

 

מהו תחביר?

התחביר היא מערכת הכללים של השפה, הקובעת איזה רצף מילים מהווה משפט תקין.  משמעות המשפט תלויה במבנה התחבירי.
לדוגמה: המשפט "דני אכל את התפוח" שונה משמעותית מהמשפט "התפוח אכל את דני". מיקום המילה "דני" במשפט זה הופך אותו לנושא המשפט; מכיוון ש"אכל" הוא פועל בו הנושא הוא מבצע הפעולה, הרי שבמשפט זה "דני" מתפרש כמבצע הפעולה. עם זאת, לא בכל משפט הנושא הוא מבצע הפעולה; במשפט סביל כמו "התפוח נאכל", הנושא הוא התפוח, שאינו מבצע הפעולה.

דוגמה נוספת: המשפט "יוסי נסע לאופיר מתל אביב" הוא משפט דו-משמעי תחבירית. אפשר להבין אותו בשתי דרכים:
יוסי נסע מתל אביב אל אופיר
יוסי נסע אל אופיר, הגר בתל אביב

 

מהו פיסוק?

פיסוק הוא חלק של דקדוק בכללי השימוש בסימני הפיסוק, שהם הסימנים (כגון: פסיק, נקודה, סימן קריאה וכד') המשולבים במשפט ומסייעים לקורא בקריאת המשפט ובהבנתו.  סימני הפיסוק חשובים להבנת המשפט.  הם מרמזים על מבנה המשפט, והם כמו תווים של המוזיקה של המשפטה, המציינים את הפסקאות ואת ההדגשות. כתיבה ללא סימני פיסוק מקשה על ההבנה והופכת את הכתוב ללא ברור.

סימני הפיסוק מסייעים לקורא להבין את הנקרא; הם מציינים סיומים, התחלות, הפסקות וכד'.  הם מרמזים על מבנה המשפט ועל הטעמתו ויוצרים את ההקשרים הנכנים בין כל המילים למילות חיבור ומילות שעבוד המצויות בגוף המשפט עצמו.

 

שגיאות כתיב

שגיאות הכתיב נובעות מאי זכירת הכתיב הנכון של מילים או מאי ידיעת הכללים שעל פיהם נקבע הכתיב הנכון. הן מופיעות בראש ובראשונה אצל ילדים בשלבי לימוד הכתיבה הראשונים ואצל הלומדים שפה חדשה
 

מה עוד תקבלו בעריכה הלשונית?

תיקוני תחביר, הבהרה של ניסוחים לא ברורים או מסורבלים, דיוק בבחירת המילים, הגהות, תיקון והאחדת של הכתיב ושל הפיסוק, תיקון שגיאות בסיסיות של זכר ונקבה, תיקון ביטויים משובשים ועוד.

 

מחיר

מחירה של העריכה הלשונית נקבע בהתאם לכמות  המילים בטקסט ולכמות העבודה הנדרשת. אתם שולחים לנו דוגמה של הטקסט שלכם ואנחנו שולחים לכם בחזרה דוגמה של עריכה ומחיר.  

רוצים ליצור איתנו קשר? לחצו כאן