הוצאה לאור ליתם - כתיבה יוצרת- כל מה שרציתם לדעת על כתיבה יוצרת ועל ז'אנרים ספרותיים
עברית-Hebrew English 
דף הבית >> בלוג: שיעורים ומאמרים בכתיבה יוצרת >> שיעורים ומאמרים להשראה בכתיבה יוצרת >> כתיבה יוצרת- כל מה שרציתם לדעת על כתיבה יוצרת ועל ז'אנרים ספרותיים

 כל מה שרציתם לדעת על  כתיבה יוצרת 
ועל ז'אנרים ספרותיים/
מאת: ענת אומנסקי   

על ספרות ילדים, שירה, סיפורי חיים, ביוגרפיות אוטוביוגרפיות
סיפורת היסטורית, על רומנטיקה, מדע בדיוני ופנטזיה, מתח ומסתורין, על כתיבה אישית לצורך העצמה, כתיבה על מסעות וטיולים, המשיכו לקרוא - מאמר מרתק וסופר חשוב לכותבים מתחילים וגם לאלו שבאמצע הדרך...   


מהי כתיבה יוצרת?


כתיבה יוצרת היא צורת כתיבה המדגישה את המקוריות, את הדמיון ואת ביטויו  העצמי של הכותב או  את ביטויה העצמי של  הכותבת. הכתיבה יצירתית  מקיפה  מגוון  רחב ז'אנרים כגון:  סיפורת או פרוזה,  דרמה, מתח, הרפתקאות, פנטזיה, סיפורים לילדים,  שירה, סיפורי חיים,  סיפורים אישיים, כתיבה מעצימה, כתיבה מרפאה ועוד.

הכתיבה היצירתית מאפשרת לסופרים להשתמש בשפה ובמילים כדי ליצור סיפורים, כדי  לחדד את המחשבות, כדי לדייק את המסרים וכדי ליצור מבנים ספרותיים, שלא פעם הופכים ליצירות אמנות של ממש,  ליצירות משכנעות,  יצירות ספרותיות בעלות משמעות עמוקה בהבנת מהות החיים, בהבנת סיפוריהם של בני האדם עולמות התרבויות שלהם ואירועי חייהם. 

תפקידה מלאכת כתיבת ויצירת הסיפורים הוא  לעורר השראה, לאתגר ולבדר את הקוראים, אך לא לא פחות  גם לתת לכותבים לבטא את עצמם בדרך ייחודית ויצירתית, בדרך של סיפורים. כתיבה יוצרת היא צורת כתיבה המתמקדת בביטוי עצמי ובדמיון, בצורה נרטיבית או בצורה פואטית. מי שיתמחה בשימושים בכלים היצירתייים של הכתיבה היוצרת, יוכל להביע את רעיונותיו, את רגשותיו את ומחשבותיו, להעביר את מסריו, את הגיגיו וסיפוריו, בצורה ייחודית, אישית ואפילו אמנותית. 

בבית הספר לכתיבה של הוצאה לאור ליתם, שבהנהלתי, קיימים מגוון קורסים ושיעורים בכתיבה יוצרת.  המותאמים לרמת הניסיון שלכם בכתיבה, לנושאים המעניינים אתכם ולנושאים בהם אתם רוצים ללמוד, להתפתח ולהשתכלל. 

בקורסים לכתיבה יוצרת  מתנסים הכותבים שלנו בסגנונות כתיבה שונים ובטכניקות כתיבה מגוונות כגון:  שימוש באמצעים רטוריים כמו דימויים ומטאפורות, אסוציאציות וכתיבה רגשית,  וכל זאת כדי שיוכלו לכתוב
וליצור יצירות ספרותיות עשירות ובעלות תכנים קלים לצד תכנים עמוקים שהקוראים ירצו לקרוא עוד ועוד מהן. 
כתיבה יוצרת  כוללת כתיבת סיפורים ובהם הצורך לפתח דמויות מרתקות, ליצור עלילות מיוחדות,  לחקור נושאים ולפתח רעיונות,  להתמודד עם דילמות וקונפליקטים וכל זאת באמצעות השימוש בשפה. 

לרכישת שיעורי כתיבה און ליין בנושאים:
איך תוכלו  ליצור מטאפורות ודימויים מקוריים משלכם בקלות, איך איך יוצרים עלילה בשלושה חלקים?  על מבנים שונים של עלילות בתבניות שישדרגו לכם את הסיפורים  לחצו כאן
 ​
(קישור יופיע בקרוב) 

כתיבה יוצרת יכולה להיות גם כתיבה אישית וגם  כתיבה  אוניברסלית, היא משקפת את החוויות ואת נקודות המבט של הכותב ומהדהדת אותן לקהל הקוראים. לא פעם הכתיבה היצירתית משמשת גם כדרך לחקור ולעבד רגשות, לשמר זיכרונות ומורשת וכדרך להתמודד עם אירועי עבר כמו למשל בכתיבת סיפורים אישיים וכתיבת סיפורי חיים. 

לאיך לכתוב ספר אישי לחצו כאן  

כתיבה יוצרת היא צורת כתיבה מגוונת ודינמית המאפשרת מצע רחב להבעה ולחקירה, והקוראים והכותבים מכל הגילאים ומכל הרקעים יכולים ליהנות ממנה, להתנסות בה ואפילו להתמחות בה. 

צריכים ליווי בכתיבה?  רוצים להתייעץ?  מתעניינים בקורס כתיבה יוצרת? או בסדנת כתיבה? 
או מלאו את הטופס ואשוב אליכם בהקדם 

כתיבה יוצרת כוללת מגוון ז'אנרים,
שלכל אחד מהם מאפיינים ומוסכמות ייחודיים משלו.
להלן,  סקירה של כמה מהז'אנרים הנפוצים ביותר!


 

ספרות ילדים 

ספרות ילדים היא ז'אנר של כתיבה יוצרת, שנכתב במיוחד עבור קוראים צעירים מגילאי הגן ועד שנות הנעורים. ספרות הילדים מספקת מגוון סיפורים לילדים מכל הסוגים,  והיא כוללת ז'אנרים ספרותיים  שונים
החל מכתיבה לירית ועד פנטזיה. באמצעות סיפורים טובים ומשובחים,   
יכולים הילדים להחשף לתחומי העניין שלהם, ולחקור נושאים ורעיונות הרלוונטיים לחוויותיהם, לאירועי חייהם, לנקודות המבט שלהם ולאתגרים שהם חווים בגילאים הצעירים. 

שירה 


שירה, היא סוגה של כתיבה יוצרת  הידועה כפואטיקה,  המשתמשת בשפה כדי ליצור חוויה  רגשית עבור הקורא. השירה, מתמקדת לעתים קרובות  ביצירת דימויים ובחקירת רגשות מורכבים באמצעות שימוש בטכניקות ספרותיות כגון: יצירת מטאפורות, חריזה, מצלול וקצב, שפה ציורית ועזרים פואטיים אחרים.

לדוגמאות לליווי אישי לכותבים ספרי שירה,  לחצו כאן   

לשיעורי  כתיבה בנושא: אמצעים רטוריים להעשרת הכתיבה,  מצלול וחרוזים לחצו כאן - ( בהכנה, הקישור יופיע בקרוב)


 

סיפורת

סיפורת היא ז'אנר של כתיבה יצירתית המספר סיפורים שרובם או חלקם, אינם מבוססים על אירועים אמיתיים או על מציאות אלא מושתתים על דמיונו של הכותב. הסיפורת כוללת:  רומנים, סיפורים קצרים, נובלות, משלים, מעשיות וכד'. הכלים בהם משתמשים הסופרים כדי לכתוב סיפורת הם בין השאר, פיתוח דמויות, יצירת תפאורות ומבנים שונים של עלילות, בניית דיאלוגים וכד'.  הסיפורת חוקרת  נושאים ורעיונות באמצעות הפעולות שהדמויות עושות בסיפור תוך כדי הבנת המניעים לפעולות הללו, הקונפליקטים והדילמות שהן צריכות להתמודד איתן  והיחסים בין הדמויות.

לליווי אישי לכותבים סיפורת לחצו כאן

להשראה מסופרים גדולים  לחצו כאן 

על איך להתחיל לכתוב סיפור קצר  לחצו כאן 

על כמות המילים המומלצת לספרים לחצו כאן 

לעוד שיעורים ומאמרים להשראה בכתיבה יוצרת סיפורת לחצו כאן 

 

עיון יצירתי/סיפורי חיים 


 עיון יצירתי הוא ז'אנר של כתיבה המשתמש בטכניקות ספרותיות כדי לספר סיפור אמיתי. הוא כולל ספרי זיכרונות, ממוארים, ביוגרפיות ואוטו ביוגרפיות  ועוד צורות אחרות של עיון המשתמשות באלמנטים נרטיביים כדי ליצור סיפור משכנע ומרתק.

לליווי אישי לכתיבת סיפורי חיים לחצו כאן

לקורס השלם לכתיבת סיפורי חיים לחצו כאן


אוטוביוגרפיה
 אוטוביוגרפיה היא ז'אנר של עיון יצירתי המספר את סיפור חייו של אדם,  בסדר כרונולוגי או בתבנית נבחרת אחרת. לעתים קרובות הוא כולל השתקפות חוויות אישיות ומטרתו היא לחקור נושאים כגון: זהות, שורשים, תרבות ומורשת, תולדותיהן  של המשפחות וחייהם של הדורות הקודמים. 

למאמר איך לכתוב אוטוביוגרפיה לחצו כאן.

לדוגמאות לליווי אישי לכתיבת אוטוביוגרפיה לחצו כאן. 
 
ספר זיכרונות
 
ספר זיכרונות הוא ז'אנר של עיון יצירתי המתמקד באירועים או בחוויות ספציפיים בחייו של אדם. ההתמקדות בזכרונות מסוימים מאפשרת לכותבים להתעמק בזכרונות ולהרחיב את הכתיבה עליהם. בפרי זכרונות זה כמו לכתוב סדרת סיפורים על חייו של אדם. הם משקפים את  משמעות החוויות והאירועים, ושופכים אור על חקירת  נושאים כגון: זהות, מערכות יחסים, תיעוד אירועים וניתוחם, העברת מסרים וצמיחה אישית. 

למאמר איך לכתוב ספר זכרונות לחצו כאן

לדוגמאות לליווי אישי לכתיבת ספרי זכרונות לחצו כאן

 

כתיבה יוצרת מציאות – כתיבה אישית לצורך העצמה  אישית

כתיבה יוצרת מציאות היא מושג המתייחס לכוחה של הכתיבה בעיצוב תפיסת העולם והחוויות שלנו. היא מבוססת על הרעיון שהמחשבות והאמונות שלנו משפיעות על המציאות שלנו, ושהכתיבה יכולה להיות כלי רב עוצמה לעיצוב המחשבות והאמונות הללו.

כתיבה אישית להעצמה אישית היא צורת כתיבה, שנועדה לעזור לאנשים לחקור ולהבין את המחשבות ואת החוויות שלהם. לעתים קרובות היא כוללת
כתיבה על אתגרים אישיים, כתיבה על פחדים ועל רצונות ותשוקות, כמו גם כתיבה על  הרהורים, על מחשבות ועל חוויות 
עבר ומטרות עתידיות. 

בכך, משמש העיסוק בכתיבה להעצמה אישית, ככלי  המאפשר לאנשים להבין טוב יותר את עצמם, את הערכים שלהם ואת המטרות שלהם בחיים.

מעשה הכתיבה עצמו מעצים, שכן הוא מספק מרחב בטוח ופרטי לאנשים להביע את עצמם בחופשיות וללא שיפוטיות. כתיבה יוצרת מציאות, מאפשרת  לכותבים, לעבד ולשחרר רגשות, להשיג תובנות חדשות ולפתח תחושה של בהירות וכיוון.
 
כתיבה אישית להעצמה אישית יכולה ללבוש צורות רבות כגון: כתיבת יומן, כתיבת זיכרונות, עיון יצירתי ואפילו שירה. כתיבה אישית להעצמה כשמה כן היא, פרטית ואישית. ולמרות שמטרתה היא העצמה אישית ולא כתיבת ספר,   לא פעם  מוצא הכותב את עצמו כאילו שהכין את התשתית הטובה ביותר לכתיבת ספר אישי.


לקורס "כתיבה יוצרת מציאות"  לחצו כאן

לשיעור הכתיבה "מסע הגיבור לשינוי" איך לכתוב את הסיפור האישי שלך  בתבנית מסע הגיבור  לחצו כאן 

גם כתיבה יוצרת מציאות וגם כתיבה אישית להעצמה אישית הן כלים רבי עוצמה לחקירה עצמית ולצמיחה אישית והם מציעים לאנשים את ההזדמנות לעצב את המציאות שלהם ולהשיג הבנה עמוקה יותר של עצמם ושל העולם הסובב אותם.

כתיבה מרפאה 

כתיבה מרפאה, הידועה גם בשם כתיבה טיפולית או כתיבה אקספרסיבית, היא צורה של כתיבה המשמשת לקידום ריפוי רגשי. היא כוללת שימוש בכתיבה ככלי לחקור ולעבד רגשות, זיכרונות וחוויות קשות בסביבה בטוחה ותומכת.
 
הרעיון של כתיבה מרפאה מבוסס על הרעיון שכתיבה יכולה להיות כלי רב עוצמה לביטוי עצמי ולגילוי עצמי. על ידי הכנסת המחשבות והרגשות שלנו לביטוי באמצעות מילים ומשפטים, אנו יכולים להשיג תובנות חדשות, למצוא בהירות ולעבד את הרגשות שלנו, את החוויות שאנו עוברים ואת אירועי חיינו. כתיבה מסוג זה משחררת ושואפת להשיג תחושה אולי של סגירת מעגלים והבנה.
 
כתיבה מרפאה יכולה ללבוש צורות רבות כמו, כתיבת יומן, כתיבת זיכרונות, כתיבה ספונטנית, תיעוד מחשבות, כתיבה על סודות  ועוד. תהליך הכתיבה נעשה  באופן פרטני.
 
 


תהליך הריפוי של הכתיבה כרוך בחקירת רגשות וחוויות קשות באמצעות הכתיבה, ולאחר מכן הרהור על התובנות והרגשות העולים מהכתיבה.  זו  כתיבה ללא שיפוטיות, המאפשרת לכותב להיות  ישר  וכנה עם עצמו. 
 
מטרת הכתיבה המרפאת אינה לייצר פיסת כתיבה מלוטשת או ניתנת לפרסום, אלא לחקור ולעבד רגשות וחוויות בסביבה בטוחה ותומכת.
 
מחקרים הראו כי לכתיבה מרפאה יכולים להיות יתרונות בריאותיים פיזיים ונפשיים רבים, כולל הפחתת מתח וחרדה, שיפור בתפקוד מערכת החיסון והגברת תחושת הרווחה. כתיבה מרפאה אינה מתיימרת להחליף כל טיפול פסיכולוגי או טיפול רגשי/נפשי באשר הוא.

לשיעור הכתיבה איך להפוך מחשבות שליליות לרשימת משפטי העצמה לחצו כאן


לשיעור הכתיבה "מסע הגיבור לשינוי" איך לכתוב את הסיפור האישי שלך  בתבנית מסע הגיבור  לחצו כאן 

רומנטיקה, מדע בדיוני ופנטזיה,
מתח ומיסתורין 

\
רומנטיקה

רומנטיקה היא ז'אנר בדיוני המתמקד בפיתוח מערכת יחסים רומנטית
בין שתי דמויות או יותר. לעתים קרובות הוא מערב אלמנטים של דרמה, קומדיה והרפתקאות, וחוקר נושאים כמו אהבה, תשוקה ושברון לב.

רוצים לקבל רעיונות לנושאים לכתיבת סיפורים רומנטיים?  לחצו כאן.  קישור יופיע בהמשך.

כתבתם סיפור העוסק ברומנטיקה וזקוקים לחוות דעת, עריכת תוכן, עריכה לשונית, עימוד או עיצוב כריכה?   
​התקשרו לטלפון: 0547650515 ואחזור אליכם בהקדם

 
מדע בדיוני ופנטזיה
מדע בדיוני ופנטזיה הם ז'אנרים בדיוניים המשתמשים באלמנטים ספקולטיביים או דמיוניים כדי לחקור מציאויות חלופיות, עולמות עתידניים או עולמות קסומים. לעתים קרובות הם מערבים בניית עולם, דמויות ויצורים ייחודיים, ויכולים לחקור נושאים כמו כוח, זהות ופרשנות חברתית.   

רוצים לקבל רעיונות לנושאים לכתיבת סיפורי  ופנטזיה  וטיפים כיצד לכתוב פנטזיה? לחצו כאן
 
כתבתם סיפור העוסק במדע בדיוני ובפנטזיה, זקוקים לחוות דעת, עריכת תוכן, עריכה לשונית, עימוד או עיצוב כריכה? יש לכם שאלה? צרו קשר, ספרו לי למה אתם זקוקים  מלאו את הפרטים ואחזור אליכם בהקדם

מתח ומסתורין
מסתורין זהו ז'אנר בדיוני שסובב סביב חקירת פשע, אירוע או התרחשות יוצאת דופן. לעתים קרובות הוא כולל פיתוח דמויות ופיתולי עלילה,  זהו ז'אנר החוקר נושאים כמו צדק, אמת וטבע האדם. רוצים לקבל רעיונות

לרשימת נושאים והצעות לנושאים עליהם תוכלו לכתוב סיפורי מסתורין לחצו כאן 
(קישור יופיע בקרוב) 

כתבתם סיפור העוסק במסתורין, זקוקים לחוות דעת, עריכת תוכן, עריכה לשונית, עימוד או עיצוב כריכה? 

כתבתם סיפור העוסק במדע בדיוני ובפנטזיה, זקוקים לחוות דעת, עריכת תוכן, עריכה לשונית, עימוד או עיצוב כריכה? יש לכם שאלה? צרו קשר, ספרו לי למה אתם זקוקים  מלאו את הפרטים ואחזור אליכם בהקדם
 

סאטירה, סיפורת היסטורית,
​כתיבה אישית על טיולים ומסעות בעולם

 סאטירה
 סאטירה היא ז'אנר של כתיבה המשתמש בהומור, באירוניה ובהגזמה כדי לבקר וללעוג להתנהגות האנושית או למוסדות חברתיים. לעתים קרובות הוא כולל פרשנות חברתית ויכול לחקור נושאים כמו פוליטיקה, מוסר ואתיקה.

רוצים לקבל רעיונות לנושאים לכתיבת סאטירה  לחצו כאן. 
(קישור יופיע בקרוב) 

כתבתם סיפור העוסק בסאטירה, זקוקים לחוות דעת, עריכת תוכן, עריכה לשונית, עימוד או עיצוב כריכה?   

 
כתיבה על מסעות, על טיולים מסביב לעולם ועל הרפתקאות  
כתיבת מסעות היא ז'אנר של עיון יצירתי החוקר מקומות ותרבויות שונות דרך עיניו של הסופר. לעתים קרובות הוא כולל תיאורים של הנוף, האוכל, האנשים והחוויות, ויכול לחקור נושאים כגון הרפתקאות, הבדלים תרבותיים וצמיחה אישית. אני באופן אישי מאד אוהבת את הז'אנר הזה. תיעוד מסעות הוא מלהיב.  ואם עושים את זה טוב גם אנשים אחרים יכולים להנות מהמסעות ומהטיולים שלכם.  

לשיעור הכתיבה   איך לכתוב יומן מסע?  לחצו כאן (קישור יופיע בקרוב) 

כתבם על הטיולים שלכם? רוצים ליצור אלבומי טיולים הכוללים טקסטים ותמונות?  
אלה הם רק כמה ז'אנרים  מתוך ז'אנרים רבים של כתיבה יוצרת. כל ז'אנר  מציע מערך ייחודי של אתגרים ושל הזדמנויות עבור הכותבים, ויכול להיות דרך מתגמלת ומספקת לחקור ולבטא את עצמכם באמצעות הכתיבה.
 
שלכם, 


סיפורת היסטורית
​סיפורת היסטורית היא סוגה בדיונית המתרחשת בתקופת זמן היסטורית מסוימת ולעתים קרובות מערבת אירועים, אנשים או מקומות אמיתיים. לעתים קרובות הוא כולל מחקר על תקופת הזמן ויכול לחקור נושאים כמו תרבות, פוליטיקה ושינוי חברתי.  כדי לכתוב סיפורת היסטורית עליכם לעשות תחקיר עמוק על התקופה ולהיות בקיאים בכל הפרטים הקטנים שאפיינו אותה כולל האירועים ההיסטוריים, המצב הכלכלי,  מה האנשים אכלו, מה שתו, מה הייתה התרבות ועוד ועוד.  ככל שתדעו יותר על התקופה שאתם כותבים עליה  הסיפור שלכם יהיה מעניין ומרתק יותר.

רוצים לקבל רעיונות לנושאים לכתיבת סיפורת היסטורית  לחצו כאן. ((קישור יופיע בקרוב) 

כתבתם סיפור העוסק בסיפורת היסטורית ואתם זקוקים לליווי אישי, לחוות דעת, עריכת תוכן, עריכה לשונית, עימוד או עיצוב כריכה?