הוצאת ספרי ילדים לאור | התהליך שנעבור ביחד שלב אחר שלב - ליתם
עברית-Hebrew English 
דף הבית >> ליווי אישי לכותבים >> ליווי אישי לכתיבת ספרי ילדים, איך לכתוב ספרי ילדים ונוער? >> איך להוציא לאור ספר ילדים

הוצאת ספרי ילדים לאור

איך להוציא לאור ספר ילדים? 

החלטתם לכתוב סיפור לילדים להפוך אותו לספר ילדים
ולהוציאו לאור ברוכים הבאים אל מימוש התשוקה שלכם! 

שמי ענת אומנסקי ואני סופרת, עורכת ספרותית, עורכת תוכן מייסדת הוצאה לאור ליתם אשמח מאד ללוות אתכם לאורכו של תהליך שמתחיל בכתיבת הסיפור ומסתיים בהוצאתו לאור. אני בהחלט יכולה להעיד שהפרפרים בבטן יתחילו כבר מהרגע הראשון:)

לפני כחמש שנים הקמתי את בית הספר לכתיבה יוצרת של הוצאה לאור ליתם ובו סדנאות כתיבה יוצרת מרתקות מאד, ביניהן סדנת כתיבה לספרי ילדים  "סודות ויסודות הכתיבה לילדים" איך לכתוב סיפורים לילדים ולהפוך אותם לספרי ילדים. מעניין אתכם? 


כאן תוכלו לקבל את כל התשובות לשאלות על קורס הכתיבה המרתק הזה 

כאן תוכלו להתנסות בשיעור כתיבה חינמי כדי להתנסות לפחות בקצת שבקצת... 

כאן תוכלו לקרוא בחינם  מאמרים ושיעורים על כתיבת סיפורים לילדים . 

כאן תוכלו לקבל המלצות על הקורס מתלמידים שלמדו בו והוציאו לאור ספרים


 
איך להוציא לאור ספר ילדים

ליווי לכותבים -  בכל שלבי כתיבת
סיפור הילדים שלכם
 

הוצאת ספרי ילדים

ואם הסיפור שלכם כבר כתוב, איך הוצאת ספרי ילדים לאור תוכל ​לעזור לכם להתקדם?


עריכת תוכן/ספרותית ​ לספר ילדים 
תפקידה של עורכ/ת התוכן שפוגש/ת את הטקסט שלכם, הוא שגם אם התאהבתם בו ואתם לא רוצים לשנות אף מילה, הוא לבחון את הטקסט שלכם מחדש, לבחון אותו מבחוץ, כדי להאיר לכם את כל הנקודות שאתם כבר לא רואים, כי אתם מעורבים בטקסט אך אתם עוד יכולים לשפר בסיפור שלכם. 

אני בודקת את הנחת היסוד של הספר שלכם ובודקת אם הצלחתם להעביר את המסרים שעליהם הצהרתם בהבטחתכם לקוראים. אני מחווה את דעתי על טיב העלילה שלכם ועל סגנון הכתיבה וחולקת אתכם טיפים ועצות שיפתרו את  הבעיות שעלו מתוך הטקסט כמו למשל גיבור שהתבלבל בדרך או חורים בעלילה.  

ולסיכום כעורכת תוכן לסיפור הילדים שלכם אני אעשה כל מאמץ שהטקסט שתוציאו לאור יהיה משובח! ויעמוד בכל הקריטריונים של סיפור ילדים איכותי וטוב!

 סיימתם לכתוב את הטקסט ואתם מרוצים ממנו. מהו השלב הבא? עריכה לשונית! 
כן, כל ספר, בין שהוא ספר ילדים או ספר למבוגרים מוכרח לעבור עריכה לשונית. ... עברית שפה קשה? לא.  אבל בהחלט מאתגרת.  ספרי ילדים מותאמים גם לראשית קריאה ולכן הם חייבים הקפדה על הניקוד, מבנה משפט נכון, פיסוק כהלכה, האחדה ותיקון של שגיאות כתיבה והנגשת הטקטס על פי כללי האקדמיה ללשון עברית. נכון, לא פעם ישנם ויכוחים בין העורך הלשוני לכותב.  אך אנחנו תמיד מוצאים דרך ל]פתרון כל הבעיות!!! ​לשביעות רצונם של כל הצדדים, גם אם זה דורש הסכמה או חידוש  חדש של האקדמיה ללשון עברית. 


וכאן תוכלו להרשם לשיעור ניסיון, כדי לטעום את הטעם, זהו מפגש בתשלום של שעתיים בזום שבו אעלה בפניכם קובץ של שיעור לדוגמה שכולל כולל מטלות שתצטרכו לכתוב ולשלוח אלי בחזרה לומשוב...באמצעות השיעור הזה תוכלו  להתרשם ולראות איך תלמדו,  מה תלמדו? ואיזה סוג של עבודת כתיבה תדרשו לעשות, נוכל להתרשם זה מזה ולראות אם יש לנו חיבור.

אם אתם זקוקים לעריכת תוכן, שלחו אלי את הסיפור שלכם למייל
 
הסופרת ענת אומנסקי באיור ספרי ילדים

ליווי לכתיבת סיפורים לילדים באמצעות שיעורי כתיבה 

החל משנת 1997 אני
מלווה כותבים וכותבות בכתיבת מגוון רחב של
ספרים כגון, 
​ספרי שירה, בכתיבת  רומנים ופרוזה וכתיבת סיפורי חיים,
אך התחום האהוב עלי ביותר הוא ליווי בכתיבת סיפורי ילדים
 
כמי שהוציאה לאור  56 ספרי ילדים עד היום וערכה עשרות רבות של סיפורים של תלמידים ועשרות רבות נוספות של כותבים שליוויתי בדרך, אני מכירה את התשוקה הזו שנטפלת לאנשים שרוצים כל כך לכתוב סיפור ילדים ולהוציא אותו לאור כספר ואחר כך נדבקים בחיידק וכותבים עוד הרבה סיפורים לילדים. 
 
הכותבים הם מגוונים ובאים מרקעים שונים. כל אחד וסיבותיו לכתיבה. והמניעים לכתיבת סיפורים לילדים הם שונים מכותב לכותב.  לא פעם פגשתי הורים שרוצים להעביר מסרים לילדיהם באמצעות סיפורים  או סבים וסבתות שרוצים להעביר את חכמת החיים שלהם לדורות הבאים והם מוצאים בסיפורי הילדים דרך יפה להנחיל  את חכמתם. פגשתי גננות, מורים ומורות  שרוצים להתאים את הסיפורים שלהם לגילאים שונים וללמד את הילדים כל מיני נושאים באמצעות סיפורים מרתקים. 

וגם פגשתי אנשים  שיש להם אין סוף רעיונות לסיפורים בראש, פשוט ככה, ואין להם מושג איך להתחיל.  פגשתי גם  סופרים  מתחילים וכאלו שהם באמצע הדרך, שכבר הוציאו לאור ספר אחד או שניים או יותר, אך הם רוצים להשתכלל, ללמוד עוד, כי הרי אנחנו לעולם לא מפסיקים ללמוד לכתוב... כי הכתיבה היא מסע שיש לו התחלה, אך אין לו סוף... ואלו האחרונים רוצים ולהעשיר את הכתיבה שלהם עוד ועוד.  וכל עוד יש לכותבים וסופרים דמיון  ותשוקה לכתיבה הם לעולם לא יפסיקו לחפש  עוד תרגילים, עוד סודות בכתיבה עוד ועוד...   את כל  ליוויתי בכתיבת הסיפור, כל אחד מהנקודה 
שבה היה צריך להתחיל... להמשיך... או לסיים את סיפורו/ה. 

תהליך הליווי שלי כולל עריכת תוכן ספרותית,  באמצעות מפגשי זום ושיעורי כתיבה. 
כך למשל אם אני מבקשת מכם לשפר את העלילה שלכם, תקבלו ממני שיעור כתיבה
על מבנה העלילה. 
אם אני מבקשת מכם לשפר את הדמויות בסיפור, את דמותם של  הגיבור של היריב ושל דמויות המשנה בסיפור 
תקבלו ממני שיעור כתיבה באפיון דמויות. 
אם אני מתעקשת שאתם צריכים להיות יותר יצירתיים בסגנון הכתיבה שלכם,
אלמד אתכם ליצור מטפורות ולהשתמש באמצעים רטורים,
ואם תרצו לכתוב בחריזה אתעקש שתקחו שיעור בחריזה כדי שתכירו
את כל הדרכים ליצור חרוזים איכותיים ותשתמשו בכלים הנהדרים האלו 
בכתיבת הסיפורים שלכם.  


 
הוצאת ספרי ילדים לאור

כל ספר ילדים אינו שלם אם אין לו איורים שמשלימים את הטקסט וממחישים אותו לילדים. איך לבחור צייר לספר הילדים שלכם וכיצד אוכל לעזור לכם 

לבחור צייר שיתאים בדיוק לספר שלכם זה לא קל.  למה לא קל כי יש המון סגנונות והמון אפשרויות.  למשל יש סופרים שמעדיפים איורים ריאליסטים, אחרים מעדיפים קווים פשוטים.  איורים מלאים בפרטים, או איורים מינימליסטים. לכל סגנון יש את היתרונות והחסרונות שלו.  סגנונות איור שונים מתאימים לקהלים שונים, אבל הכי חשוב  בבחירת המאייר  לספר שלכם הוא לבחור במאיירת או במאיירת  שהם מתמחים  באיור לספרים.  לא כל צייר, טוב ככל שיהיה, יודע לאייר ספר.  המיומנות הנדרשת לאיור ספר היא קצת שונה.  צריך להיות מסוגל ליצור דמויות בסצנות סיפוריות שונות, להיות מסוגל לצייר בני אדם לא פחות טוב מבעלי חיים, ליצור סצנות של רקעים ומקומות בהם מתרחש הסיפור ועוד ועוד. ובנוסף, מאייר טוב צריך להיות פתוח להערות, בקשות ושינויים שיתבקשו במהלך יצירת הסקיצות, להתחבר לכותב ולנסות להבין כיצד האיורים יוסיפו ערך מוסף לטקסטים ועוד.  

בחירת המאייר לספר כרוכה בתשלום שהמאייר שלכם יבקש עבור האיורים שאתם רוצים.  ככל שהספר דורש עבודה רבה יותר על פרטים ודמויות מרובות המחיר יהיה גבוה יותר. 
גם  סגנון האיור,  הרמה האמנתית, ניסיונו של המאייר וכמות הספרים שאייר,  ישפיעו כמובן על המחיר.  טווח המחירים משתנה ממאייר למאייר. 

איך אוכל לעזור לכם בבחירת צייר?  אוכל כמובן להמליץ לכם על ציירים שכבר עבדתי איתם ושאיירו ספרים לתלמידיי לשביעות רצונם.  אוכל 
להכין לכם את הספר לצייר מבחינה גרפית, כלומר לעמד לכם את הטקסטים בתבנית אינידיזיין, עם מידות מדוייקות,  כדי שהצייר יוכל לראות בכל עמוד בדיוק כמה מקום נותר לו לאיור, ובנוסף נכין רשימת בקשות מסודרת לצייר על  האיורים שאתם רוצים לראות בכל עמוד ועמוד של ספר הילדים שלכם. נפתח קבוצת וואטסאפ שבה המאייר יעלה את הסקיצות לאיורים, נעבור עליהם ונחווה דעה יחד ונבקש בקשות לתיקונים בהתאם לצורך.   

לאחר שהמאייר יסיים את האיורים אשלב אותם בטקסטים,  נעצב יחד את הכריכה הקדמית והאחורית, נטמיע בה את הטקסט מאחור ואת הברקוד ונכין קובץ PDF מוכן להדפסה. 

מעוניינים בליווי למאייר לספר שלכם?  ספרו לי על הספר שלכם, האם כבר חילקתם את הטקסטים לעמודים? מלאו את הטופס ואשוב אליכם בהקדם 
 

הוצאת ספר לאור במימון המחבר או במימון ההוצאה?

ליווי לכתיבת ספרי ילדים

איך להוציא את הספר שלך לאור,  בהוצאה עצמית או בהוצאה מסורתית ?

שאלה טובה.  
אם שלחתם את כתב היד שלכם להוצאה גדולה והם הציעו לכם להוציא לאור את הספר שלכם במימון מלא של ההוצאה בתמורה לזכויות היוצרים שלכם, והם ידאגו להפצת הספר שלכם זוהי  האופציה המועדפת על רוב הסופרים. רוב הכותבים מעדיפים להתעסק בכתיבה בלבד ולהשאיר את השיווק ומכירת הספר להוצאה לאור. כדי לעלות את הסיכויים שהוצאה גדולה תשקיע בכתב היד שלכם, דאגו לשלוח כתב יד ערוך ספרותית ולשונית ברמה הגבוהה ביותר שניתן.  

זה כבר מזמן לא סוד  שבגלל שיש עודף היצע של כתבי יד, מעט מאד סופרים מצליחים לגייס לעצמם הוצאה לאור שמוכנה להשקיע בספר שלהם, מתייאשים ועוזבים את הכתיבה. אך ככותבים אתם צריכים  להבין, שהסיבות שהספר שלכם לא יתקבל בהוצאה לאור גדולה לא תמיד מעידות שהספר שלכם אינו מספיק טוב.  
יש הרבה מאד ספרים שהם טובים וראויים אך מסיבות כאלו ואחרות לא יתקבלו להוצאה לאור מסורתית. וחבל מאד כי הם בהחלט ספרים ראויים להוצאה לאור, אך מי שיוציא אותם לאור, יהיה כנראה בעל האינטרס הגדול יותר ברוב המקרים, הסופר בעצמו. את כל אלו תצטרכו לעשות בין אם תוציאו את הספר באופן מסורתי או עצמאי. 

יתר על כן, כל סופר צריך לדעת שגם  אם הוצאה לאור גדולה לוקחת על עצמה את  הפקת הספר שלכם  והפצתו במימונה,  כל סופר צריך לקחת חלק בשיווק ובמכירת הספר שלו.  ה​חלום הזה שאתם כותבים ספר והוא נמכר מעצמו.. קצת רחוק מהמציאות.  גם אם תוציאו ספר באמצעות הוצאה לאור גדולה תצטרכו לבנות לעצמכם קהילת קוראים, לערוך מפגשי סופר, לעשות הרצאות, לעשות לכם ולספר יחסי ציבור, ולקדם את הספר שלכם בכל מדיה אפשרית.  בדיוק כמו שתצטרכו לעשות אם תוציאו את הספר שלכם בהוצאה עצמית או עם הוצאה לאור בינונית או  קטנה ששם תדרשו לשלם עבור הפקת הספר. 


 
 


לסיכום:  שאם שלחתם את כתב היד שלכם להוצאות לאור מסורתיות,
וקיבלתם תשובות שליליות אך הבנתם שניתן להוציא את הספר שלכם לאור גם לא באופן מסורתי, הוצאה עצמית בהחלט באה בחשבון.
 
נכון להיום כיון ששוק הספרים חווה לא מעט תהפוכות ועם כל השינויים הטכנולוגים ישנן לא מעט הוצאות לאור גדולות, בינוניות וקטנות שגם לוקחות את כל הזכויות על הספר וגם מבקשות מהסופר להשתתף השתתפות חלקית  ועד למימון מלא  בהוצאת הספר.  ולכן  ​חשוב מאד! אם בחרתם להוציא את הספר לאור עם הוצאה לאור - ונדרשתם לשלם עבור ההוצאה - הקפידו להשאיר את זכויות היוצרים אצלכם.


בהוצאה לאור ליתם, הוצאת הספרים היא במימון המחבר וכל הזכויות  בכל השפות שמורות למחבר. 

איך אפשר לגייס מימון לספר? 
במימון המונים
נכון, זו אינה עבודה קלה, אך היא מאפשרת לכם  לתחיל ליצור קהילת קוראים ותומכים, אך לאלו, אני מקווה להקדיש בעתיד מאמר בפני עצמו.

יש לכם שאלות? רוצים להתייעץ?  מלאו את הטופס ואחזור אליכם 
בשמחה 

 
מקווה שצלחתי במשימה להסביר ולהבהיר את התהליך הכרוך בהוצאת ספרי ילדים לאור.

בכל שאלה והתייעצות אני מזמינה אתכם ליצור איתי קשר, לכתוב לי בוואטסאפ או להשאיר לי פנייה באתר.

Go Back  Print  Send Page