הוצאה לאור ליתם - איך לכתוב ספר מתח בשישה שיעורים - המדריך המקיף
עברית-Hebrew English 

איך לכתוב ספר מתח בשישה שיעורים - המדריך המקיף

דף הבית >> בית הספר לכתיבה >> קורסים וסדנאות כתיבה יוצרת >> איך לכתוב ספר מתח בשישה שיעורים - המדריך המקיף


איך לכתוב סיפור מתח  בשישה שיעורים

המדריך המקיף והשלם לכתיבה יוצרת מתח 
מאת:   ענת אומנסקי 

 

במדריך זה תמצאו את הכלים החשובים ביותר כדי שתוכלו לכתוב סיפור כזה מותח 
שהקוראים שלכם לא ירצו להניח מהיד עד שיסיימו לקרוא אותו. 

 
נרגשת לשתף אתכם במדריך החדש שלי, איך לכתוב סיפור מתח בשישה שיעורים. אך לפני שנעבור למדריך כמה מילים על מותחנים. מה הופך את הז'אנר הזה למרגש כל כך ואיך לגשת לכתיבת מותחן מצליח.

מהו ז'אנר המותחנים?
ז'אנר מותחן הוא תת-ז'אנר פופולרי של ספרות מתח המתמקדת ביצירת ציפייה וריגוש אינטנסיבי, כן, המטרה הנכספת היא לגרום לקוראים שלכם לכסוס את הציפורניים!
ספרי מתח מציגים בדרך כלל, גיבור (או מספר גיבורים) אשר מוצאים את עצמם במצבים מסוכנים עתירי סיכונים והם חייבים להשתמש בשכלם ובכישוריהם כדי להתגבר על המכשולים העומדים בפניהם כדי לפתור תעלומה או למנוע אסון. בספרי מתח רבים תמצאו בין היתר, גם לא מעט אלמנטים של מסתורין, אקשן ואימה.

למה אנשים אוהבים לקרוא ספרי מתח?
ישנן סיבות רבות מדוע אנשים אוהבים לקרוא ספרי מתח. ראשית, ספרי המתח מציעים לקוראים שלהם להתחבר לסוג של אסקפיזם/בריחה מהמציאות המשעממת וגורמים להם להתרגשות ולאבן שואבת לאדרנלין מתפרץ שקשה להם למצוא בחיי היום יום שלהם.
מותחנים גם מאפשרים לקוראים שלהם, להכניס את עצמם לנעליו של הגיבור ולחוות את הפחד ואת הסכנה בלי לסכן את עצמם. ספרי מתח מציעים לעתים קרובות תעלומות מרתקות, חידות שמחפשות פתרונות ומספקות לקוראים אתגרים של חיבור רמזים וניסיונות לנחש מה יקרה אחר כך.

מדוע סופרים אוהבים לכתוב ספרי מתח?
ככותבים, אתם יכולים למצוא את ז'אנר מותחנים מושך להפליא לעבוד בו. זו ההזדמנות שלכם ליצור מתח וריגושים באמצעות הכתיבה, ליצור עלילות מורכבות ותת עלילות שיגרמו לקוראים שלכם לנסות ולנחש מה יקרה הלאה בסיפור... כותבי מותחנים זוכים לא פעם ליצור דמויות גדולות מהחיים וסיטואציות מופלאות שאין כיף גדול יותר מלהמציא אותן ולכתוב אותן.

עם זאת, כתיבת מותחן טוב אינה קלה
הז'אנר אומנם מאד פופולרי, אך גם מאד תחרותי. ולקוראים יש ציפיות גבוהות למה שהם רוצים לקרוא במותחן שהם בחרו. אחד האתגרים הגדולים ביותר של סופרים הוא האיזון בין הצורך במתח וריגוש לבין הצורך ביצירת דמויות ומצבים אמינים. חשוב ליצור גיבור שהקוראים דואגים לו ומאמינים בו, ולוודא שהסכנה והאיומים העומדים בפני הגיבור ירגישו אותנטיים ולא מומצאים. כמו כן, קצב והתפתחות העלילה הם גורמי מפתח ביצירת מותחן מוצלח. מותחן שזז לאט מדי או צפוי מדי עלול לאבד במהירות את הקהל שלו.
ולסיכום, ז'אנר ספרי המתח מציע גם לכותבים וגם לקוראים חוויה מרגשת עם זאת, כתיבת מותחן טוב דורשת תשומת לב קפדנית לפיתוח הדמות, הקצב ומבנה העלילה. עם גישה נכונה ונכונות לקחת סיכונים לא גדולים במיוחד בכתיבה, ז'אנר המותחנים יכול להיות תחום מתגמל ומספק לעבוד בו.

​מה תמצאו במדריך שהכנתי עבורכם? 

הסברים על הדרכים השונות לבניית מתח בסיפורים, וזה לא משנה אם אתם עומדים לכתוב סיפור קצר או ספר עלילתי גדול.  בחלק הזה תתוודעו לדוגמאות מתוך ספרי מתח רבי מכר ותנתחו את האופן שבו הסופרים בנו את המתח בסיפורים שלהם. 

לצד כל הסבר על נושא כזה או אחר תמצאו גם תרגילי כתיבה שתוכלו לתרגל ולרכוש  בעזרתם מיומנויות ו שתעזורנה לכם לפתח את אומנות יצירת המתח   - שלכם.   

תלמדו ליצורתפניות בלתי צפויות בעלילות המתח שלכם, תלמדו לשלוט בקצב הסיפורי,לבנות ציפיות לקוראים  ולהשתמש בתפאורה של הסיפור כמקדמת מתח.  

תקבלו שלוש הצעות למבנים מפורטים  אפשריים  לסיפור המתח שלכם כדי שתוכלו לבחור את המבנה המתאים לו ביותר. . 

ויש גם בונוס - רשימה נבחרת של דמויות מורכבות וארכיטיפיות שיכולות להתאים לסיפור המתח שלכם 
וקונפליקטים שספרי המתח אוהבים לאתגר בהם גם את  הגיבורים וגם את הקוראים.... 

מוכנים?  צאו לדרך. 
רכשו את המדריך, התחילו לכתוב את סיפורי המתח שלכם וספרו לי איך היה... 
​לרכישת המדריך לחצו כאן 
 
בהצלחה!
ענת אומנסקי 
© כל הזכויות שמורות להוצאה לאור ליתם
 
אהבתם את המאמר?  שתפו עם חברים!